Obklopují nás materiály. I v našem bytě jsme s nimi v neustálém kontaktu. Ovlivňuje naše smyslové vnímání tím, že se spolupodílí na celkové atmosféře bytu.

Jakmile vstoupíme do místnosti, okamžitě si všimneme povrchu stěn a stropu. Nejsme-li milovníky častého malování nebo tapetování, můžeme změnit vzhled místnosti obložením stěn nebo stropu dřevem. Přírodní barevné tóny dřeva totiž propůjčují bytu klidnou atmosféru. Dřevo je přírodní materiál, který je současně ekologický. Používá se po celá staletí a vždy představuje pocit bezpečí a komfortu. Odborníci považují dřevo za stavební materiál budoucnosti. A nejen proto, že je čím dál oblíbenější. Dřevo je totiž tvárné, má svou specifickou strukturu a nabízí nekonečnou škálu barev a vzorů. Dřevo má ale i další výhodu – vytváří zdravé prostředí.

Útulný interiér spoluvytváří zařizovací předměty, podlahové krytiny, tepelná pohoda, osvětlení, celkové řešení, barevný soulad a také povrchová úprava vnitřních stěn. Obkladem může být téměř vše.

Platí však dvě kritéria – prvním je vhodnost materiálu z hlediska zdravotního, estetického a technologického, a druhým je jednoduché pravidlo: fantazie s rozumem. Keramické obkladačky jsou u nás nejčastějším a nejběžnějším obkladem. V koupelnách, kuchyních, wc a na chodbách vítězí keramika. Jsou osvědčené, krásné i praktické. Keramické obkladačky, sloužící k obkládání stěn, mají odlišné vlastnosti od dlaždic určených k pokládání na podlahu. Mají zpravidla tenčí pórovinový střep s měkčí glazurou.

V zásadě lze tapety rozdělit na dvě základní skupiny: jednovrstvé a dvouvrstvé. Jednovrstvé tapety jsou z jediného pásu papíru nebo plastické fólie a mívají tištěný vzor. Dvouvrstvé tapety jsou tvořeny buď ze dvou pásů papíru, nebo z jednoho pásu papíru a druhého pásu z jiného materiálu, přičemž oba pásy jsou slepeny.

Všechny druhy dvouvrstvých tapet, ať už je na lícové straně použit jakýkoli materiál (papír, laminát, papír-plastická fólie, papír-hliníková fólie, papír-textil, papír-korek, papír- dřevěná dýha, papír-stébla apod.), mají vždy papírovou rubovou stranu, jakousi podložku, která umožňuje stejnou práci při tapetování jako u jednovrstvých papírových tapet.

Na to, abychom se v interiéru cítili spokojeně, má výrazný vliv úprava stěn. Nejen barevnost, ale celkové vizuální řešení samotného povrchu přispívá k vytvoření základního dojmu, který člověka nevědomky pocitově ovlivňuje. Proto je třeba volbě nátěrové hmoty a barevnému tónu stěn věnovat náležitou péči.

Dnes je velký výběr různých materiálů pro úpravu stěn. Můžeme si vybrat běžné vymalování, zvolit otěruvzdorný nátěr, prodyšný, protiskvrnový, omyvatelné akrylátové nebo vinylové nátěry, jednobarevné či tónované do libovolných barev.

Malé oddělené kuchyně, kam se často nevešel ani jídelní stůl, přestaly být definitivně aktuální. Současný trend propojení kuchyně a jídelny s obývací částí má kromě mnoha praktických výhod i sociální opodstatnění. Poskytuje místo pro scházení celé rodiny a stává se tak důležitým komunikačním centrem.

Dnešní trend otevřenosti prostoru se vyhýbá úplnému zazdění všech částí bytu. Naopak se snaží je propojit. Stačí si všimnout spojení kuchyňského koutu a obývacího pokoje, nebo ložnice a koupelny. Velká okna prosvětlující většinu interiéru dodají ještě větší vzdušnost a volnost.